streda 14. januára 2015

DENISIN MUFFIN ďatle-banán (bezlepkový)


75g      maslo
150g    cukor/maple sirup/med
2           prezreté banány
200g    ďatle
50g      oriešky
200g    bezlepková múka
1ks       kypriaci prášok

Maslo vymiešame s cukrom popr. inou náhradou cukru až kým to nie je úplne krémové. Rozmixujeme banány a posekané ďatle, pridáme do hmoty. Postupne pridávame vajíčka a oriešky, nakoniec múku s kypriacim práškom a miešame do hladka. Naplníme formy na muffiny, mne vyšlo 15 ks. pečieme na 180C 20minút. Pomer ďatlí a banánov môžeme kombinovať podľa fantázie. Muffiny sú výborné.



utorok 13. januára 2015

Parené buchty (bezlepkové)



500g       múka bezlepková (mix kukuričná, ryžová, mix Schär)
330ml     vlažné mlieko
140g        cukor kryštál
160g        rozpustené maslo
2               vajcia
1               droždie
1-2            lyžičky guarová guma
1               umytý citrón, postrúhaná kôra
posýpka: rozpustené maslo, granko, mak....
plnka: džem

Začneme tradične kváskom, t.j. mlieko+droždie+cukor, necháme 20-25 min vykysnúť. Následne pridáme múku, gumu, vajce, maslo, kôru z citróna a vypracujeme rukami cesto, ktoré necháme v teple podkysnúť (napríklad si prehrejeme mikrovlnku a prikryté cesto umiestnime do vnútra). Hodinku necháme na pokoji. následne vyvaľkáme cesto po kúskoch, nakrájame štvorce, naplníme džemom, vyformujeme guličky a dávame na parák (sitko nad vriacou vodou), ktorý prikryjeme. Buchty necháme prikryté cca 20 min. Po vychladnutí polejeme maslom a grankom, resp. podľa vlastného výberu makom, strúhankou, práškovým cukrom a podobne. Nech sa páči...



pondelok 5. januára 2015

LEPOK a niečo o ňom


Lepok je vlastne zmes bielkovín a tvorí približne 10% múky. Tí, ktorí sú alergickí na lepok, trpia nedostatkom výživy. Prečo?  Pretože sa nedostatočne vstrebávajú živiny z čriev. Celiakia je genetická choroba postihujúca najmä tenké črevo. Telo nedokáže spracovať pšeničnú, jačmennú a ražnú múku, ovsené vločky, krupicu a krúpy. Celiakia sa môže prejaviť v každom veku.

Dojčené deti spravidla dobre prosperujú, zmena môže nastať, kým nedostanú lepok v podobe pšeničnej kaše. Následne majú nafúknuté bruško, vychudnuté končatiny, viditeľne zmenenú stolicu, nepriberanie na váhe a pod. Hovorí sa, že celiakia je choroba, ktorá vás sprevádza celý život. Ak ste mali niekedy diagnostikovanú túto chorobu, máte ju stále, nevymizne. V dnešnej dobe plnej nekvalitných potravín, agresívnych detergentných prípravkov ktoré sa vstrebávajú do organizmu a postupne ničia našu obranyschopnosť, znečisteného ovzdušia, nadmerného pridávania múky do celej škály produktov (kečup, párky...), stresu a pod...pribúda alergií. Niet preto divu, že aj v produktívnom veku človek začne byť alergický napríklad na lepok či mlieko.
"SVET sa že vraj delí na tých, ktorí SÚ a ktorí BUDÚ alergickí na lepok."

U dospelých je celiakia ťažšie rozpoznateľná. Príznakom môžu byť hnačky, anémia, málokrvnosť, nechutenstvo, chudnutie, neplodnosť, včasné klimaktérium, bolesti kostí, spontánne potraty, celková slabosť, nafukovanie, pocit tlaku v bruchu a opuchy, poruchy krvotvorby, krvácavé stavy, osteoporóza a zlomeniny kostí. Poškodením sliznice čreva sa dostávajú do tela škodlivé látky, ktoré oslabujú imunitu. Preto sa u celiatikov častejšie vyskytujú nádory, depresívne stavy.
Chorobu netreba podceňovať. Častá otázka znie: "čo sa ti stane ak zješ obyčajný chlieb, dostaneš záchvat alebo niečo iné?". Odpoveď znie: "žiaden záchvat, žiadna náhla smrť :-)...avšak ak je diéta nedôsledná, všetko je zbytočné". Pevná vôľa je preto dôležitá.

Celiatici už dnes o nič neprichádzajú. Dá sa pripraviť celá škála jedál. Ťažšie to však majú napríklad na dovolenke. Ešte stále, keď ste napríklad na lyžovačke na Chopku, Vám neponúknu bezlepkové jedlo. Sú ochotní pomôcť hosťovi, ale ponúknu mu slepačiu polievku s "rezancami", kuracie mäso na prírodno avšak zľahka obalené v obyčajnej múke, chlieb ku guľášu ktorý je aj tak zahustený múkou a podobne.
Vďaka pokroku môžeme dnes kúpiť viac druhov bezlepkových múk: kukuričná, ryžová, zemiaková, sójová, pohánková, amarantová, guárová, hrachová, mandľová....Univerzálna bezlepková múka sa hodí na prípravu chleba, knedlí, halušiek, zápražiek.

Bezlepkovú diétu treba dodržiavať po celý život.




                       

Burisonové guľky (bezlepkové)




1ks             tuk CERA (vynikajúci pre stuhnutie)
1ks             salko
20dkg       kryštálový cukor
2 balíky    burizóny

Cukor upálime na karamel vo veľkej nádobe. Nemusíme ho neustále miešať, stačí len nechať na miernom ohni bez miešania, ale kontrolovať. Na parou zohrejeme Ceru a salko. Keď máme karamel, pridáme burizóny, salko s tukom, chvíľu premiešame, vypneme plyn. Tvarujeme guľky, najlepšie malou naberačkou (požičala som si od mojej dcéry z jej detskej kuchynky:-) namáčanou vo vode. Chutné na každú príležitosť.

Evin chlebík (bezlepkový)


4-5         bielka
140g      bezlepková múka (ryžová napríklad)
140g      práškový cukor
100g      mandle

Bielka vymiešame do peny, pridáme múku, cukor, mandle. Vymastíme formu na pečenie chleba, vylejeme hmotu, pečieme, kým nezhnedne. Následne vyklopíme a necháme niekoľko hodín vychladnúť, pokrájame na tenulinké plátky a sušíme v rúre na "chipsy". Veľmi chutné, mňam. Jeden z najobľúbenejších rýchlych koláčov.

Vanilkovo-Mandľové rožky (bezlepkové)


300g          bezlepková múka
250g          maslo
100g          pomleté mandle
2ks            vanilkový cukor
2 lyžice     med

1ks            vanilkový cukor a práškový cukor na obaľovanie


Kombinujem rôzne múky, najlepšie sa mi osvedčilo mať základ z univerzálnej múky (napr. 200g Jizerka alebo Schär mix) a dopĺňať časť z iných (100 g ryžová, pohánková, kukuričná a pod.). Všetko zmiešať a položiť do chladničky na 1-2 hodinky. Následne postupne tvarujeme rožky a pečieme na 180 C vo vyhriatej rúre kým nezhnednú.

Tip od známej: keďže niekedy je komplikované vytvarovať pekné tvary rožkov, môžeme si pomôcť aj mlynčekom, kde "pomelieme" cesto a rožky sa vytvoria samé a navyše zaujímavo vyformované...nabudúce vyskúšam aj ja